gallery/malopolska-header

Podziel się ze znajomymi

Dostępność i różnorodność pralek automatycznych w dzisiejszych sklepach z urządzeniami AGD może wprawić w zakłopotanie nawet najbardziej zdecydowanego konsumenta. Przed kupnem należy więc zastanowić się, jakiego sprzętu potrzebujemy. Określmy maksymalne wymiary pralki oraz zastanówmy się jakim dysponujemy budżetem.

 

Przede wszystkim spójrzmy na ten problem od strony praktycznej. Nasza nowa pralka ma prać i wirować. Nie potrzebne jest nam do tego takie wyposażenie jak duże, kolorowe, dotykowe wyświetlacze, rozbudowane panele, czy kilkadziesiąt różnych programów prania, z których zresztą będziemy używać tylko trzech bądź czterech. Producenci oferują nam coraz to nowsze funkcje, które znacznie podnoszą cenę urządzenia, a w rzeczywistości nasza stara pralka z podstawowymi programami dopierała nasze ubrania równie efektywnie. Cena takich nowinek technicznych nie jest adekwatna do efektu końcowego prania.

 

Jeżeli chodzi o konstrukcję, to zwrócić należy uwagę na kilka podstawowych punktów. Po pierwsze sprawdźmy w jaki sposób bęben pralki jest napędzany. Najprostszym, najskuteczniejszym i najtańszym jest zwykły silnik szczotkowy. Będzie on tani i prosty w naprawie, nie podniesie niepotrzebnie ceny urządzenia, nie wymaga do sterowania skomplikowanych układów elektronicznych i prawdopodobnie będzie pracował w naszej pralce dożywotnio. Spotkamy się na pewno z silnikami typu direct drive lub inwertotowymi, a nawet może się zdarzyć że sprzedawca będzie nam zalecał zakup pralki z takim silnikiem. Silniki te mają zdecydowanie więcej wad niż zalet. Zaliczyć do nich należy wyższą cenę, trudność lub brak możliwości naprawy no i przede wszystkim wymagają one do sterowania dodatkowego, drogiego, skomplikowanego i praktycznie nienaprawialnego modułu elektronicznego. Jedyną ich zaletą jest mniejszy hałas, zatem bilans wad i zalet jest oczywisty. Spotkamy się również z sytuacją, kiedy producent montuje w pralce nowoczesny silnik i udziela na niego 10 lat gwarancji. Zauważmy jednak  że gwarancja ta obejmuje jedynie silnik i nic nie mówi o drogim elektronicznym module sterowania silnika

 

Zwróćmy uwagę w jaki sposób połączone są ze sobą obie części zbiornika. Spotkamy się z dwoma typami. Pierwszy z nich to zbiornik skręcony za pomocą śrub lub zatrzasków. W tym wypadku jest to część całkowicie rozbieralna i nie przysparza żadnych trudności w przypadku wymiany łożysk. Drugim typem jest zbiornik zgrzewany. W tym wypadku wymiana łożysk jest często niemożliwa, a jeżeli już, to nieopłacalnie droga.

 

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, można stwierdzić, że nasze potrzeby spełnia prosta i niedroga pralka, zawierająca podstawowe programy i wyświetlająca na małym wyświetlaczu czas pozostały do zakończenia prania. Wybierzmy zatem pralkę, która zawiera te funkcje których będziemy używać i nie dopłacajmy dodatkowo za programy z których nigdy nie skorzystamy.