gallery/malopolska-header

Podziel się ze znajomymi

Właściwe użytkowanie pralki to podstawa jej długiej i bezawaryjnej pracy. Oczywiście często zdarzają się usterki na które użytkownik nie ma wpływu, ale z taką samą częstotliwością pojawiają się awarie których można było uniknąć lub przynajmniej odwlec w czasie.

 

Przede wszystkim zwróćmy uwagę w jakiej temperaturze robimy nasze pranie, gdyż kamień osadza się na grzałce głównie podczas podgrzewania przez nią wody. Niższa temperatura oznacza krótszy czas grzania, a co za tym idzie, mniejsza ilość kamienia zdoła odłożyć się na grzałce podczas jednego prania. Oczywiście nie uchroni to naszej grzałki przed przepaleniem, ale pozwoli wydłużyć czas pracy grzałki zanim to nastąpi. 

 

Kolejną istotną kwestią, na którą mało kto zwraca uwagę, jest prędkość obrotowa wirowania. Jest to główny czynnik mający wpływ na stan ułożyskowania. Żywotność każdego łożyska liczy się w milionach cykli, przy czym jeden cykl, to jeden obrót. Łatwo jest zauważyć, że podczas wirowania ustawionego na 600 obr/min bęben pralki wykona niemal że o połowę mniej obrotów niż podczas ustawienia prędkości obrotowej na 1000 obr/min czy 1200 obr/min. W praktyce oznacza to, że żywotność łożysk pralki w takim wypadku wydłuży się o podobną wartość. Przy takim szacowaniu możemy pominąć ilość obrotów wykonaną przez bęben w trakcie prania przed rozpoczęciem wirowania, gdyż ilość ta będzie nieporównywalnie mniejsza niż ilość obrotów wykonana podczas samego procesu wirowania. Zadbanie o łożyska jest bardzo istotną kwestią zwłaszcza teraz, kiedy coraz więcej producentów pralek decyduje się na montaż w swoich urządzeniach nierozbieralnych zbiorników, przez co wymiana łożysk staje się albo bardzo droga albo wręcz niemożliwa.

 

Mniej ważną kwestią i może nie mającą wpływu na żywotność pralki, ale na pewno na higienę, jest wsypywanie proszku czy płynu do prania bezpośrednio na ubrania w bębnie. Detergenty wsypywane do szufladki z dozownikiem bardzo często nie są z niej dokładnie wypłukiwane i osadzają się w wężach łączących dozownik ze zbiornikiem. Powoduje to konieczność częstego czyszczenia całej szufladki, a zaniedbanie tej czynności w dłuższym okresie czasu doprowadzi do rozwoju pleśni i grzybów w dozowniku naszej pralki.

 

Bardzo przydatne i pozwalające uniknąć wielu problemów, głownie z odprowadzaniem wody, jest stosowanie siatek do prania bielizny. Niewielkie ubrania, na przykład skarpetki, bardzo często przeciskają się pod bęben i zalegając tam po prostu zaczynają gnić. Często zatykają również otwór odpływu wody ze zbiornika przez co pralka ma problemy z wypuszczeniem wody, a wtedy również może nie odwirować prania. 

 

Choć większość osób o tym pamięta, to jednak należy zwrócić uwagę na to, aby dokładnie sprawdzić czy w kieszeniach naszych ubrań nie pozostały żadne przedmioty. Najczęściej są to monety, które są w stanie zablokować pompę odpływową, Często również wsuwki do włosów, wykałaczki, zapałki i inne tego typu przedmioty. Jest to o tyle niebezpieczne, że podczas wirowania, każdy z takich przedmiotów jest w stanie wybić dziurę w plastikowym zbiorniku i z pralki zaczyna wylewać się woda, a takiej sytuacji lepiej jest uniknąć, zwłaszcza kiedy włączamy pralkę i wychodzimy z domu.